Remélem nem orror meg rám senki, ha berakok egy kis segédletet:
Könyvkészítés Morrowind editorral
Nemrégiben volt egy ilyen kérdésem, de úgy látszik gyorsabb voltam magamtól a tanulásban, mintsem válasz érkezett volna.
Tapasztalataimat megosztom másokkal is, hogy könnyebb legyen a majdani magyar pluginok alkotása, melyek közt remélem könyvesek is lesznek bőséggel. (Főleg, ha a wc-re menős plugin is meglesz, közben is lehet olvasgatni (vagy az orknak van mivel törölni

), ahogy tetszik.)
Azt azért nem árt leszögezni, hogy ezek az editor nézegetésének tapasztalatai, illetve a könyvtáraké, a legtöbbet még nem próbáltam ki a gyakorlatban (plugin). Tehát lehetnek benne hibák, pontatlanságok, meg elég szájbarágós.
Igyekszem az elején kezdeni.
Alapvetően a következők tartoznak a könyvkategóriába a program szerint:
bk_akármi: ez jelzi a tényleges könyvek egyik csoportját, illetve a feljegyzéseket, leveleket, firkálmányokat
BookSkill_valamely képzettség/utána egy növekvő szám: ez is könyv, de ennek kinyitásával már fejlődik is valamely képzettséged (5 van mindegyikből, vagyis egy skillhez 5 könyv tartozik)
Sc_varázslat neve: ebbe a kategóriába jönnek a varázstekercsek
Writ_valamely név: valakinek a kivégzési parancsa, a Morag Tong védjegyével
1. Könyvek kinézete alaphelyzetben (könyvgrafika javító plugin nélkül):
A kinézethez az m könyvtárban kell nézelődni.
Ha könyvet akarunk:
Meg kell adni, hogy Text_octavo_0akármennyi.NIF, vagy Tx_quarto_0akármennyi.NIF, vagy Tx_Folio_0akármennyi.Nif legyen a könyv kinézete a világban.
Meg kell adni, hogy Tx_octavo_0akármennyi.TGA, vagy Tx_quarto_0akármennyi.TGA, vagy Tx_book_0akármennyi.TGA legyen az ikonja a könyvnek.
Nyitott könyv:
Ugyanazok, mint a fentiek, annyi különbséggel, hogy az _akármennyi szám előtt, ott van, hogy open. Például: Text_Folio_open_03.Nif.
(Lehet van még kinézet, mindet felsorolni azt hiszem felesleges, akinek ilyen szájbarágósan se érthető, ott valami baj van.)
Ha tekercset, vagy bizonyos jegyzeteket (nem főszálas küldetéshez kapcsolható) akarunk:
Meg kell adni, hogy Text_Scroll_0akármennyi.NIF legyen a kinézete a világban.
Meg kell adni, hogy Tx_scroll_0akármennyi.TGA legyen a kinézete a jegyzetnek.
Itt is van külön open forma, bár inkább csak a második résznél (ikonnál) jellemző.
Végzések, pecsételt levelek, bullák, hasonlók (lezárt ugye):
Meg kell adni, hogy Text_paper_roll_0akármennyi.NIF legyen a kinézete a világban.
Meg kell adni, hogy Tx_paper_roll_0akármennyi.TGA legyen az ikonja a levélnek.
Firkantások:
Meg kell adni, hogy Text_Note_0akármennyi.NIF legyen a szöveg alapja.
Meg kell adni, hogy Tx_note _0akármennyi.TGA legyen az ikonja a firkantásnak.
Küldetésekhez kapcsolódó (nyitott) írások:
Meg kell adni, hogy Text_Parchment_0akármennyi.NIF legyen a kinézete a világban.
Meg kell adni, hogy Tx_parchment_0akármennyi.TGA legyen az ikonja a „levélnek”.
2. A grafikán túl:
Ha teszünk egy X-et oda, hogy tekercs, akkor az is lesz belőle, és lehet varázslatokat hozzáadni, egyszóval varázstekercsként fog üzemelni. Kéretik ebben nem eltérni a megszokottól, vagyis, hogy ilyen esetben a tekercs daedrikus betűket használ (lásd később).
Persze nem kötelező, hogy varázslat legyen, attól, hogy odatettünk egy X-et.
Van egy legördíthető fül, tanítás címszóval.
Ugye, ha itt megadunk valamit, akkor amint kinyitjuk, akkor fejlődik egy adott képzettségünk (ugye alapesetben 1-el). Az ilyen könyvek vannak úgy jelölve, hogy Bookskill_képzettség_szám, például: bookskill_hand to hand_5. Ahogy néztem az alapjátékban az 5 a legmagasabb, tehát e fölé nyugodtan lehet pakolni, de azért ne túl sokat, teszem azt 10-nél több fejlődős könyv ne legyen már képzettségekben, különösen gyakorlatiakban (mert ugye ökölharcot kicsit nehezebb könyvből tanulni, mint alkímiát…).
3. A könyv megírása:
Nem nehéz kikövetkeztetni mi mit jelent, de azért leírom pár sorban:
<DIV ALIGN="CENTER"><FONT COLOR="000000" SIZE="3" FACE="Magic Cards"><BR>
A <DIV ALIGN=”ákármi”> azt jelöli, a szöveget hová akarjuk tenni, a fenti példában középre van helyezve, tehát meglehet éppen egy cím, a címek ugye középen állnak. Lehet a CENTER helyére RIGHT, meg LEFT meghatározást írni (jobb-bal oldalra zárt).
A FONT COLOR-t hagyjuk békén, ahogy láttam mindenütt ugyanaz.
FACE=”Magic Cards”: ahogy néztem, ez az alap betűtípus, a legtöbb mű így íródott, le lehet cserélni még daedric-re (ekkor lesz varázstekercses rúnás), vagy Century Gothic típusra (ilyet szintén nem láttam a könyveknél, de a fontoknál ott van., tehát felteszem használható).
A <BR> jelöli a gondolatmenet végét, új bekezdést, üres sort.
Felsorolni lehet úgy, hogy <BR> kerül a sor végére, és a következő máskülönben üres sorba (akkor érdemes számokat rakni azért a felsorolt tételekhez), vagy lehet a <p> segítségével.
Az egy felettébb jó kérdés, hogy azokkal a vadállat karakterekkel kell-e megírni bármit magyarul, hogy az ékezetes betűk normálisan működjenek, vagy elég simán. Mindenesetre az olvasás kezdeteinél segítség lehet a mellékelt kis dokumentum az ékezetes karakterekről.
Előbbit nem törlöm, mert így volt eredetileg otthon megírva.
1. Közben kiderült, hogy igen, azokkal a karakterekkel kell megcsinálni.
2. Feleslegesen csináltam ilyen táblázatot, közben olvastam van már ilyen.
4. Jó tanácsok:
Bármilyen könyvet is akarnánk írni, azt először szövegszerkesztőben tegyük és mentsük is el. Elég később beillesztéssel másolni.
MIELŐTT VALAKI RÖGTÖN EGY PLUGINT DOBNA ÖSSZE KÖNYVEKBŐL (+ ami hozzájuk kapcsolódik (pl.: dialógusok, esetleg NPC-k, vagy helyek) TEGYE KÖZZÉ A MORROHUN OLDALON, HOGY EL LEHESSEN BÍRÁLNI VALÓBAN JÓ-E?
Ne térjünk el a fontosabb alapoktól, vagyis küldetéses papíroknak ne adjunk könyv külsőt, az id maradjon a elején említett könyvkategóriák szerint, a könnyebb átláthatóság miatt.
A varázstekercsek maradjanak daedrikus betűtípussal.
Ne akarjunk túl sok skill könyvet készíteni, elrontaná a jó játékot.
Érdemes olyan témákat feldolgozni, amikről kevés mű szól, holott a játékban már jelen van (úgyis olyan művelt mindenki a szigeten, hogy tele van minden lakás könyvekkel).
A téma maradjon hű a világhoz, tehát a régi csaták újrajátszása még belefér, a dorani varázsló nem, technokrata mágus, vagy épp a Lasombra vámpírklán nem.

Épp így nem szeretnék Redguard izompacsirtát sem a játékban, ezüst fegyverekkel, vámpírokat irtva, Penge névvel.
Istenek ne, vagy csak NAGYON megfontolt módon kerüljenek a játékba, azt hiszem a Tribunal, meg a Birodalmi Istenek nagyjából elegendő. A NAGYON megfontoltat leginkább az képes kivitelezni, aki elég jártas a mitológiában, és a pen&paper szerepjátékban (tehát északiaknak lehet éppen viking stílusú istene, vagy az aragóniaknak mocsár/ gyíklény típusú, de azért csak óvatosan).
Új ereklyékkel megint csak óvatosan, a régieknél, ha valaki megváltoztatna értékeket, akkor azt részletesen leírva az olvass el fájlban miként. Azért írom ezt a könyveknél (is), mert azért csak szóljon már róla írás, ha ereklye.
Hőstörténetek jöhetnek minden mennyiségben, de azért díjaznám, ha néhányról legalább kiderülne, hogy mekkora kamu (amolyan Harry Potter II. Lockhart módiban, vagy mikor kiderül a sárkányölőről, hogy csak talált egy halott Wywernt).
Verseskötetekben hiány van Morrowinden, ezen nem ártana változtatni.
Szerintem nem ártana még néhány könyvtár a szigetre, ha már mindenki ilyen művelt, meg szeret olvasni, legalább úgy a nagyobb településekre, mert eddig nem sok helyen láttam a fővároson kívül (ha valaki tud olyan plugint, ami csak fordításra szorul, mert ilyet tartalmaz már, akkor írja meg).
Egyelőre ennyi, majd úgyis bővítve lesz.
Babilon5