CsK:Vvardenfell útikalauz

Innen: Elder Scrolls Lapok
A lap korábbi változatát látod, amilyen 84.206.8.170 (vitalap) 2010. augusztus 27., 10:44-kor történt szerkesztése után volt. (Új oldal, tartalma: „{{CsKKönyv|166}}”)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)
Vvardenfell útikalauz
Részletes útikalauz Morrowind alapjátékának teljes területéről. Tartalmazza mindazt, amit tudni érdemes Vvardenfell egyes régióiról, beleértve azok összes településének rövid ismertetését is.

Morrowind a Tamrieli Birodalom legészakkeletibb tartománya. Északon és keleten a Szellem-tenger határolja, nyugaton Égkoszorú, délnyugaton a Birodalmi Tartománynak is nevezett Cyrodiil, délen pedig az Argónia néven is ismert Feketemocsár. A Vvardenfell vidék a Vörös-hegy hatalmas vulkánja által uralt Vvardenfell szigetet foglalja magában, melyet a Belső-tenger választ el Morrowind kontinensen fekvő részétől.

A telepesek és kereskedők előtt csak nemrégiben megnyíló sziget lakosságának java része a viszonylag barátságosnak mondható nyugati és délnyugati partvidéken osztozik. A legnépesebb vidékek az ősi Vivec városának környéke, valamint a nagyház körzetek hagyományos központjai: Balmora, Ald'ruhn és Sadrith Mora. A sziget többi részét nomád hamuföldi törzsek által gyéren benépesített vad lakatlan puszták, száraz legelők és terméketlen vulkáni kopárok borítják.

Vvardenfell földrajzi szempontból kilenc fő vidékre tagolható, melyek mindegyike sajátos felszíni adottságokkal és növényzettel rendelkezik. A tudósok a tájtípusok osztályozásánál a helyi hamuföldi felosztást vették alapul, így ezek elnevezése a legtöbb helyi kereskedő, utazó és kalandozó által is jól ismert. E földrajzi vidékek a következők: Ascadiai-szigetek, Hamuföldek, Azura partja, Zord-part, Legelőföldek, Molag Amur, Vörös-hegy, Nyugati lankák és Sheogorad.

ASCADIAI-SZIGETEK


Az Ascadiai-szigetek üde, zöld, csapadékos alföldi vidék a sziget déli részén, ahol Vvardenfell mezőgazdaságának alapja található. A régióhoz tartozik Pelagiad, Suran, Vivec városa és Ald Sotha, valamint az Ascadiai-szigetek tavai és vízi útjai. A déli part városi területei, Vivec és Ébenszív, sűrűn lakottak; az Ascadiai-szigetek belseje kis farmokkal és nagy ültetvényekkel tarkított. Az éghajlat mérsékelt és kellemes, egyenletes esőzéssel.

Ébenszív a Vvardenfell vidék birodalmi közigazgatási központja, egyben forgalmas kereskedelmi kikötőváros. Az Ébenszív Erőd Vedam Dren hercegnek, Vvardenfell kormányzójának és birodalmi helytartójának székhelye. Az erődben találhatók emellett Vvardenfell Vidék Nagytanácsának termei és a Szenderlepke Légió helyőrsége. Szintén Ébenszívben kaptak helyet a Kelet-birodalmi Társaság hivatali épületei, kikötői és raktárai.

Vivec városa Vvardenfell legnagyobb települése, egyúttal a Kelet egyik legnagyobb városa. Vivec hatalmas kantonjainak mindegyike önmagában akkora, mint egy-egy város. Az Égi Szentélyt és Vivec Palotáját naponta több száz turista és zarándok keresi fel. Az Arénába szórakoztató műsorokat és hadijátékokat nézni özönlenek a látogatók. A külföldiek többnyire Vivec Idegen Kantonjában tartózkodnak, a helyi lakosok viszont a nagyházak központjaiban és a lakókantonokban élnek, dolgoznak és vásárolnak.

Ald Sotha egy pompás daedrikus rom Vivec városának látótávolságában. Bár igen egzotikus és festői, mindamellett veszélyes hely, ősi mágiától kísértve, sötét kultisták és daedrikus szertartások megidézett lényeivel, ezért nézelődők számára nem ajánlott.

Suran mezőgazdasági település a termékeny Ascadiai-szigetek vidékének legészakkeletibb csücskében. Két népszerű zarándokhely található a közelében - Kummu mezői és Molag Bal szentélye.

Pelagiad egy újonnan alapított Birodalmi falu Balmora és Vivec város között, az Ascadiai-szigetek régió nyugati peremén. A falu a Birodalmi Légió egyik helyőrségének, a Pelagiad Erődnek szomszédságában található. A házak és boltok nyugati birodalmi stílusban épültek, ennek köszönhetően Pelagiad jobban hasonlít a Birodalom egy nyugati falujához, mint a morrowindi településekhez.

A HAMUFÖLDEK


A Hamuföldek a Vörös-hegy alacsonyabb lejtőit körülvevő barátságtalan pusztaság. A Hamuföldek északon a Szellem-tengerig nyúlnak, a többi égtáj felé pedig széles elválasztó sávot képeznek a sorvadással fertőzött Vörös-hegy és a többi vidék között. Maar Gan faluja a vidék egyetlen említést érdemlő állandó települése; ezen kívül a vidék peremén található a Redoran-ház székhelye, Ald'ruhn is. A hamuföldiek errefelé főleg vadászatból élnek, csordáik csak gyér legelőt találnak. A csapadék kevés, és gyakran sújtja hamuvihar a tájat.

Maar Gan egy kis elszigetelt falucska egy Ald'ruhntól északra fekvő félreeső részen. Maar Gan szentélye jelentős templomi zarándokhely.

A hamuföldi Urshilaku törzsnek Maar Gan falujától északra van egy állandó szálláshelye az Urshilaku táborban.

AZURA PARTJA


Vvardenfell északi és keleti, szaggatott, szigetekkel tarkított partvidékét Azura partjának nevezik. A terület sziklás, terméketlen, és alig lakott, leszámítva Molag Mar helyőrségét, Sadrith Mora telvanni települését, Tel Aruhn, Tel Mora és Tel Branora varázslótornyait, az Ahemmusa-tábort és Ald Redeynia valamint Dagon Fel halászfaluit messze az északi parton. Utak nincsenek; a legtöbben csónakkal utaznak. Dacára a sziklás terepnek sokfajta növény él itt az egyenletesen hulló csapadéknak köszönhetően.

Sadrith Mora a Telvanni-ház közigazgatási központja és a Telvanni Tanács székhelye, noha valójában csak egyetlen telvanni tanácsos él a városban. Sadrith Mora egy szigeten található, csak hajóval, vagy teleportáció útján közelíthető meg. A város nagy, és sokféle szolgáltatás megtalálható itt, de ezek csak a telvanniak követői számára elérhetőek, a kívülállók mindössze a Kapu fogadót látogathatják.

Tel Branora egy különc telvanni mágus, Therana úrnő székhelye és varázslótornya. A torony és az aprócska falu Azura partjának legdélkeletibb csücskében, egy sziklás hegyfokon található.

Tel Fyr Divayth Fyr varázsló úr telvanni tornya. A torony alatt van a Corprusarium, egy menedék börtön, ahol a halálos corprus betegség tébolyult, eltorzult áldozatai kapnak otthont és ellátást.

Tel Aruhn a Gothren főmagiszter, telvanni varázsló-úr, a Telvanni Tanács feje tulajdonában lévő telvanni torony. A hozzá kapcsolódó település egy jókora falu és az Ünnepi Rabszolgapiac, mely Vvardenfell legnagyobb rabszolgapiaca.

Tel Mora Dratha úrnő, a Telvanni Tanács egyik idős varázslójának telvanni tornya. A kis településen van néhány bolt és egy kereskedőház.

Tel Vos a telvanni mágus és tanácsos, Aryon mester tornya. Tel Vos közel van Vos faluhoz, érdekessége a telvanni és a nyugati építészeti stílusok keveredése.

Bal Fell a "Kövek Városa", egy ősi, első kor-beli romváros Azura partjának délkeleti szigetein és szirtjein. A hely kétes hírnévvel rendelkezik, pillanatnyilag különböző Telvanni mágusok megbízásából a hely felfedezésén és kifosztásán versengő kalandozók és zsoldosok táboraitól hangos. Bal Fell a legenda szerint egy ősi daedraimádó kultusz központjának helyén épült.

A hamuföldi Ahemmusa-törzsnek Vvardenfell szárazföldjének legészakkeletibb csücskében, egy sziklás hegyfokon van állandó táborhelye Azura partjának vidékén.

A ZORD-PART


Vvardenfell nyugati, Seyda Neentől észak felé Gnaar Mokig terjedő partvidékét Zord-partnak nevezik. A vidék sós mocsarai és nedves lápjai nagyrészt lakatlanok, településeket csak Gnaar Mok, Hla Oad és Seyda Neen jó adottságú kikötőinél találunk. A Csempész-partnak is nevezett vidék félreeső barlangjai és szigetei védett búvóhelyet nyújtanak a tiltott kereskedelem számára, a gyakori esőzések és ködök pedig elrejtik a kis csempészdereglyéket a vámőrhajók elől.

A Seyda Neen falu kikötőöblének bejáratánál magasodó Nagy Világítótorony átható fénysugara jelzőfényként szolgál a Belső-tenger hajósai számára. A birodalomból érkező látogatók többsége Seyda Neenben száll partra, ahol a Birodalmi Nép- és Adóügyi Hivatal Parti Őrállomásán kapnak belépési engedélyt. A Parti Őrállomás itt horgonyzó vámőrhajói tartják féken a Belső-tenger kalózait és csempészeit.

Hla Oad egy kis elszigetelt halászfalucska Vvardenfell nyugati részén, a Zord-part vidéken. Hla Oadot egy, az Odai-folyó mentén kanyargó hepehupás út köti össze Balmorával.

Gnaar Mok egy aprócska halászfalu, mely szintén Vvardenfell nyugati részén, a Zord-part régióban fekszik.

A LEGELŐFÖLDEK


A Legelőföldek egyenletes csapadékmennyisége és fekete földjei elősegítik a területnek nevet adó pásztorok legeltető állattenyésztését. A régió Vvardenfell északkeleti részén terül el, a Hamuföldek és Azura Partja között. A fontosabb települések közé tartozik Vos, illetve Tel Vos és Tel Fyr tornyai. A Zainab-táborhoz tartozó hamuföldiek folyamatosan új legelők után kutatnak. Nincsenek utak, sem csapások, azonban a nyílt pusztán igen gyorsan lehet közlekedni.

A Zainab-tábor a Zaniab törzs állandó szálláshelye, Vos falujától délnyugatra a Legelőföldek vidékén.

MOLAG AMUR


Vvardenfell középpontjától délkeletre fekszik Molag Amur, egy sziklás hegyekkel teli senkiföldje, meredek szakadékokkal, lávatavakkal és terméketlen hamus kőtengerekkel. Az utazás, de még az út megtalálása is elképesztően nehéz ezen az úttalan pusztaságon, és ezt csak megnehezítik a gyakori hamuviharok. A Erabenimsun táborhoz tartozó hamuföldiek a környéken vadásznak, de rajtuk kívül kevesen merészkednek e vidékre. Molag Amur legrosszabb részét még a a hamuföldiek is elviselhetetlennek tartják.

A Molag Mar-i helyőrség egy megerősített erődítmény az elhagyatott Molag Amur régió délkeleti részén. A közeli Assarnibibi- és a Kand-hegyre tartó zarándokok itt, a helyőrség szállóiban találnak menedéket az erődben állomásoztatott Redoran csapatok és a Buoyant Címeresek védelmét élvezve.

Ezen kívül csak a hamuföldi Erabenimsun-törzsnek van itt egy állandó települése, az Erabenimsun-tábor, egy elszigetelt, kunyhók alkotta település Molag Amur kietlen térségének közepén.

A VÖRÖS-HEGY


Vvardenfell domborzatának uralkodó eleme és fő jellegzetessége, a Vörös-hegy, egy hatalmas vulkán a sziget közepén. Kívülről meredek és göröngyös, a krátere pedig mély, és fortyogó láva pettyezi. A Szellemgát egy mágikus fal, ami nem enged átjárást, és egyúttal bezárja az ártalmas, betegségektől terhes, Sorvadásnak nevezett időjárást, szegélyezi a vulkán külső lejtőit, és csak a Szellemkapunál nyílik meg. Ezen a gáton belül sohasem esik az eső, a nap sem süt; az egyetlen időjárási jelenség a vörös, halálos hamusorvadás.

Szellemkapu a Szellemgát ordinátor és Buoyant Címeres helyőrségének kapuerődje. A Szellemkapu zárja le az egyetlen helyet, ahonnan Dagoth Ur szörnyeinek sokasága Morrowind többi részét fenyegetve előtörhetne a Vörös-hegyből. Maga a Szellemgát egy óriási varázsalkotás, ami teljesen körülzárja a Vörös-hegyet, és megelőzi, hogy a Sorvadás szétszórja romlottságát Vvardenfell többi területére.

NYUGATI LANKÁK


Vvardenfell nyugati felföldjeit Nyugati lankáknak hívják. A vidék az északnyugati tengerpart mentén húzódik a Szellem-tengertől egészen Balmora városáig, ahol beékelődik a Zord-part és a Hamuföldek közé. Gnisis kereskedőfalva Ald'ruhntól északra fekszik, Ald Velothi és Khuul halászfalvai pedig az északi tengerparton. Caldera városa Balmorától nem messze található. A Nyugati lankák ritkás, ám szívós növényzetű felföldi legelőin a hamuföldi Urshilaku-tábor csordái élnek.

Balmora a Hlaalu-ház körzeti székhelye, és a legnagyobb település Vvardenfellen, Vivec városa után. Jó utak vezetnek innen északra Ald'ruhnba, délre Calderába, Seyda Neenbe és Vivec városába is. A Birodalmi Légiók helyőrsége, a Holdpille erőd, Balmorától délre fekszik.

Caldera egy nemrég alapított birodalmi város és bányászati vállalat. A Calderai Bányásztársaság egy birodalmi monopóliumot birtokol az itteni gazdag nyersébenlelőhely kiaknázására. Caldera megjelenését és légkörét tekintve is egy tipikusan nyugat-birodalmi város.

Ald'ruhn a Redoran-ház székhelye, tekintélyes méretű település. A Redoran Tanácstermek egy ősi, kihalt óriásrák páncéljának belsejében találhatók. Az utak észak felé Maar Ganba és Gnisisbe, déli irányba pedig Balmorába vezetnek.

Gnisis egy apró bányász- és kereskedőfalu, mely az iszapjárók útvonalát keresztezi Ald'ruhn, és a Nyugati lankák között.

Ald Velothi és Khuul apró halászfalucskák a Nyugati lankák északi partjánál.

SHEOGORAD


Sheogorad hatalmas szigete Vvardenfell északi részén terül el. Sheogorad szigete és a hozzá kapcsolódó kisebb szigetek Vvardenfelltől északra a Szellem-tengerig elterülő tengeri vadonok. A terület nagyrészt barátságtalan és elhagyatott, két kis faluval. Ezek Ald Redaynia és Dagon Fel. Dagon Fel az egyetlen település, ahova járnak hajók; minden egyéb sheogoradi szigeti közlekedés az utazóra van bízva.

Brenda